Kada prvi put krenemo u svijet 3D printanja, često se susrećemo s izazovima koji mogu uzrokovati glavobolje. Ali ne brinite, većinu ovih izazova potpuno je moguće riješiti ako znamo prave savjete. Danas ćemo pregledati pet najčešćih grešaka koje početnici rade pri 3D printanju, i kako im se izbjeći, kako bismo mogli uživati u besprijekornom printanju.
1. Nepravilno niveliranje radne površine
Jedan od najvažnijih koraka u 3D printanju je postavljanje radne površine. Nepravilno niveliranje radne podloge može uzrokovati loše prianjanje prvog sloja, neravnomjeran ispis ili čak sudaranje mlaznice s radnom podlogom. Kako biste to izbjegli, važno je redovito i pravilno provesti postupak niveliranja, kao što je opisano u uputama za 3D printer. U tome morate biti precizni i dosljedni.
2. Nepravilna priprema radne površine
Osim niveliranja, važna je i ispravna priprema radne površine kako bismo izbjegli nestabilnost i loše prianjanje prvog sloja, što može rezultirati lošim i neujednačenim 3D printom. Radna površina ne smije biti prašna ili masna. Za bolje prianjanje prvog sloja na podlogu se može nanijeti ljepilo ili posebna traka. Također je važno postaviti pravilne temperature jer previsoka može uzrokovati deformacije, a preniska slabo prianjanje sloja.
3. Začepljenje mlaznice
Sljedeći vrlo čest izazov u 3D printanju je začepljenje mlaznice. Često se javlja zbog pogrešne postavke temperature, nepravilnog skladištenja filamenta (počinje upijati vlagu) ili zbog ostataka u mlaznici. Da biste to riješili, pobrinite se da je mlaznica čista i da je printer pravilno kalibriran. Koristite tehniku “hladnog izvlačenja” tako da zagrijete mlaznicu, a zatim izvučete filament kako biste uklonili eventualna začepljenja. Redovito održavanje i korištenje visokokvalitetnog 3D filamenta može spriječiti potencijalna začepljenja.
4. Korištenje 3D filamenta loše kvalitete
Važno je znati da je kvaliteta 3D filamenta presudnog značaja. Korištenje niskokvalitetnog ili vlažnog filamenta može negativno utjecati na:
- Kvalitet printa: model će biti loše kvalitete, jer print može biti neujednačen, detalji mogu biti slabo vidljivi, može doći do “stringinga” filamenta, a površinska svojstva materijala mogu biti lošija;
- Stabilnost sloja: zbog većeg sadržaja vlage, slojevi možda neće dobro prianjati tijekom printa, smanjujući čvrstoću i stabilnost modela;
- Ekstruder: vlažan filament može dovesti do slabije fluidnosti mlaznice ili čak do začepljenja, jer se vlaga tijekom ispisa pretvara u paru;
- Printer: vlaga može uzrokovati koroziju unutarnjih dijelova printera (npr. grijaći blokovi, mlaznice), što utječe na dugoročnu izdržljivost printera;
- Miris u području printanja: filament loše kvalitete ili vlažan filament može ispuštati neugodan miris tijekom printanja, što može biti vrlo neugodno.
5. Neadekvatno planiranje printa
Također je važno spomenuti da neadekvatno planiranje 3D printanja može dovesti do brojnih problema, poput iskrivljenih, nestabilnih modela s greškama ili čak rupama i problema s potpornim strukturama. Nepravilno postavljeni nosači mogu dovesti do loše printanih modela i izgubljenog vremena s ponovnim printom zbog nepravilnosti u konačnom modelu. Stoga je važno da modeli budu optimizirani i pravilno pripremljeni za print. U principu, program u kojem pripremate 3D model će vas obavijestiti ako je model optimiziran. Ali dobro je da i sami obratite pažnju da na modelu nema rupa ili odstupanja. Osim toga, bitna je i orijentacija modela na stolu. Postavimo ga tako da bude što manje nosača jer će printan model biti ljepši i kvalitetniji.
Završne misli
3D printanje nudi izvanredne mogućnosti za stvaranje, ali se početnici često suočavaju s izazovima koji mogu utjecati na kvalitetu i uspjeh njihovih projekata. Poznavanje i izbjegavanje najčešćih grešaka ključni su koraci koji vode ka boljoj pripremljenosti za prevladavanje početnih prepreka. Uz pomoć ovih savjeta i početnici će moći uživati u uspješnom i kreativnom procesu 3D printanja.